2022-12-15


Nu söker Lights in Alingsås Workshop ledare för 2023


2022 blev ett magiskt år då Alingsås Energi bjöd in 8 ljusdesigners i världsklass till Alingsås, som fick leda 6 team som bestod av entusiastiska ljusälskande studenter. Tillsammans skapade de 6 installationer som visades upp under fem veckor.

Lights in Alingsås, ett årligt ljusdesign-evenemang med workshop i Sverige, söker nu erfarna ljusdesigners för att leda var sin grupp internationella studenter i höst. Om du är intresserad, har vad som krävs för att utveckla studenternas sinnen med både teoretisk och praktisk kunskap, och är redo för utmaningen, ansök redan idag!

Du behöva kunna delta i ett så kallat konceptmöte 23-26 mars på plats i Alingsås och närvara personligen under en vecka, 28 september till 7 oktober för att leda workshopen med fem andra ljusdesigners.

För att ansöka, skicka max en sida med ditt CV eller personliga brev i ett mail till EMMA@IALD.ORG innehållande:

  • Ditt namn
  • Din nuvarande verksamhetsort/land
  • Din erfarenhet som ljusdesigner
  • Din erfarenhet av att undervisa och leda en grupp
  • Anledningen till att du vill bli workshopledare

Sista ansökningsdag: 15 januari 2022.

Tryck HÄR för att besöka IALD´s hemsida.

Fler nyheter/

Lights in Alingsås är slut för i år. Välkomna tillbaka igen 2024!

Tack till alla er som gjorde Lights in Alingsås 2023 möjligt!

Galleriet är uppdaterat

Nu kan du titta på årets installationer en gång till.